Argentine Film Festival Programme
2012
MAIN PROGRAMME
TEDDY AWARD BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011
Absent (Ausente)
MARCO BERGER
BEST FILM LOCARNO FILM FESTIVAL 2011
Back to Stay (Abrir puertas y ventanas)
MILAGROS MUMENTHALER
CITY TO CITY PROGRAMME TORONTO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL UK PREMIERE
Caprichosos de San Telmo
ALISON MURRAY
BEST FILM ROME FILM FESTIVAL 2011
Chinese Take-Away (Un cuento chino)
SEBASTIÁN BORENSZTEIN
CAMARA D’ OR CANNES FILM FESTIVAL 2011
Las Acacias
PABLO GIORGELLI
PANORAMA PROGRAMME BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011
Medianeras
GUSTAVO TARETTO
CHILDREN CANNES AWARD CANNES FILM FESTIVAL 2010
The Last Summer of the Boyita (El último verano de
JULIA SOLOMONOFF
DIRECTOR´S SHOWCASE
CRITICS’ WEEK CANNES 2007 UK PREMIERE
The Mugger (El asaltante)
PABLO FENDRIK
A SELECTION OF SHORT FILMS FROM ARGENTINA'S SILENT FILM ERA
La vuelta al bulín - 1926
JOSÉ A. FERREYRA
Mi alazan tostado - 1923
NELO COSIMI
Mosaico - 1929
EDMO COMINETTI
2013
MAIN PROGRAMME
BEST SCREENPLAY TRIBECA FILM FESTIVAL 2012
All In (La suerte en tus manos)
DANIEL BURMAN
SIGNIS AWARD CARLOS SORIN SAN SEBASTIAN FILM FESTIVAL 2012
Gone Fishing (Días de pesca)
CARLOS SORIN
OFFICIAL SELECTION VENICE FILM FESTIVAL 2011 UK PREMIERE
Lost World Cup (Il mundial dimenticato)
LORENZO GARZELLA, FILIPPO MACELLONI
TVE OTRA MIRADA AWARD SAN SEBASTIAN FILM FESTIVAL 2010
Mount Bayo (Cerro Bayo)
VICTORIA GALARDI
BEST DIRECTOR GUADALAJARA FILM FESTIVAL 2013 UK PREMIERE
Sadourni’s Butterflies (Las mariposas de Sadourni)
DARIO NARDI
Sofia Turns 100 (Sofia cumple 100 años)
HERNÁN BELÓN
FIPRESCI PRIZE JAVIER REBOLLO SAN SEBASTIAN FILM FESTIVAL 2012
The Dead Man and Being Happy (El muerto y ser feli
JAVIER REBOLLO
CULINARY CINEMA PROGRAMME BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011 UK PREMIERE
The Ways of Wine (Los caminos del vino)
NICOLÁS CARRERAS
OUT OF COMPETITION SPECIAL SCREENING CANNES FILM FESTIVAL 2012
Villegas
GONZALO TOBAL
UN CERTAIN REGARD CANNES FILM FESTIVAL 2012
White Elephant (Elefante blanco)
PABLO TRAPERO
DIRECTOR´S SHOWCASE
CINEMATOGRAPHY AWARD WORLD CINEMA SUNDANCE 2010 UK PREMIERE
The Man Next Door (El hombre de al lado)
GASTÓN DUPRAT, MARIANO COHN
NUEVOS TALENTOS: SHORT FILMS BY ARGENTINA’S BEST NEW DIRECTORS:
CINÉFONDATION CANNES FILM FESTIVAL 2011
I Could See A Puma (Pude ver un puma)
TEDDY WILLIAMS
ROTTERDAM FILM FESTIVAL 2013
Noelia
MARIA ALCHE
LOCARNO FILM FESTIVAL 2007
Not Available Today (Hoy no estoy)
GUSTAVO TARETTO
ROTTERDAM FILM FESTIVAL 2013
Nulepsy
JESSICA SARAH RINLAND
SAN SEBASTIAN FILM FESTIVAL 2011
The Wedding Party (La fiesta del casamiento)
GASTÓN MARGOLIN, MARTÍN MORGENFELD
SEMAINE DE LA CRITIQUE CANNES FILM FESTIVAL 2010
Yeguas y cotorras
NATALIA GARAGIOLA
A SELECTION OF SHORT MUSIC FILMS PRODUCED BY ARGENTINA’S SONIDO AMBIENTE
Bariloche
MIRO Y SU FABULOSA ORCHESTA DE JUGETE
The Fear
ALFONSO BARBIERI
The Trees, The Sun
RUSSIAN RED
You Can´t See
ALERTA PACHUCA
2014
MAIN PROGRAMME
Cerro Torre: A Snowball’s Chance in Hell
THOMAS DIMHOFER
Death in Buenos Aires (Muerte en Buenos Aires)
NATALIA META
NEW FRONTIERS PROGRAMME SUNDANCE FILM FESTIVAL 2014 UK PREMIERE
Living Stars
GASTON DUPRAT, MARIANO COHN
OFFICIAL SELECTION ROME FILM FESTIVAL 2014 UK PREMIERE
Mauro
HERNÁN ROSSELLI
GOYA AWARD BEST ANIMATION FILM 2014 UK PREMIERE
Metegol
JUAN JOSÉ CAMPANELLA
GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2014 UK PREMIERE
Natural Sciences (Ciencias naturales)
MATIAS LUCCHESI
OFFICIAL SELECTION ZURICH FILM FESTIVAL 2013 UK PREMIERE
Street Years (Años de calle)
ALEJANDRA GRINSCHPUN
OFFICIAL COMPETITION BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2014
The Third Side of the River (La tercera orilla)
CELINA MURGA
OSCAR NOMINATION 'BEST FOREIGN LANGUAGE FILM 2015'
Wild Tales (Relatos salvajes)
DAMIÁN SZIFRON
DIRECTOR´S SHOWCASE
AUDIENCE AWARD TORINO INTERNATIONAL FESTIVAL OF YOUNG CINEMA 1993 UK PREMIERE
Wild Tango (Tango feroz: La leyenda de Tanguito)
MARCELO PIÑEYRO
NUEVOS TALENTOS: SHORT FILMS BY ARGENTINA’S BEST NEW DIRECTORS:
Buenos Aires Inception Park
FERNANDO LIVSCHITZ
Incognito
FEJEREMIAH QUINN
La Donna
NICOLÁS DOLENSKY
Salón Royale
SABRINA CAMPOS
Shave It!
JORGE TERRESO FERNANDO MALDONADO
The Queen (La reina)
MANUEL ABRAMOVICH
The Strangest Girl in the World (La chica más rara
MARIANO CATTANEO
2015
MAIN PROGRAMME
“AUDIENCE AWARD” – BUENOS AIRES INTERNATIONAL FESTIVAL OF INDEPENDENT CINEMA 2015
Bring Back Rock (Poner el rock de moda)
SANTIAGO CHARRIERE
El Cinco (El cinco de talleres)
ADRIÁN BINIEZ
Nicola Costantino: La Artefacta
NATALIE CRISTIANI
Road to La Paz (Camino a La Paz)
FRANCISCO VARONE
CPHDOZ SOUND AND VISION AWARD 2010
Separado!
DYLAN GOCH, GRUFF RHYS
“BEST FIRST FEATURE” ACADEMY OF MOTION PICTURE ARTS AND SCIENCES 2015
The Fire (El incendio)
JUAN SCHNITMAN
DIRECTOR´S SHOWCASE
Bombón: El Perro (El perro)
CARLOS SORÍN
Intimate Stories (Historias Mínimas)
CARLOS SORÍN
NUEVOS TALENTOS: SHORT FILMS BY ARGENTINA’S BEST NEW DIRECTORS:
9 Vacciones (9 Vacunas)
IAIR SAID
Bride of Frankenstein (La Novia de Frankenstein)
AGOSTINA GÁLVEZ, FRANCISCO LEZAMA
I Want It (Yo Te Quiero)
NICOLÁS CONTE
Sunset (Atardecer)
VIOLETA UMAN
The Broken Pase (El Pasado Roto)
MARTÍN MORGENFELD, SEBASTIÁN SCHJAER
The Magnetic Nature (El ser magnético)
MATEO BENDESKY
The Untouchable (El Intocable)
CLARA ELIA
2016
MAIN PROGRAMME
PABLO TRAPERO RETROSPECTIVE
Carancho (The Vulture)
PABLO TRAPERO
PABLO TRAPERO RETROSPECTIVE
Crane World (Mundo Grúa)
PABLO TRAPERO
PABLO TRAPERO RETROSPECTIVE
El Bonaerense
PABLO TRAPERO
Finding Sofia
NICO CASAVECCHIA
“BEST ACTRESS” – MAR DEL PLATA FILM FESTIVAL 2015
Incident Light (La Luz Incidente)
ARIEL ROTTER
“SPECIAL JURY AWARD – SCREENWRITING” – SUNDANCE 2015
My Friend From The Park (Mi Amiga del Parque)
ANA KATZ
The Clan (El Clan)
PABLO TRAPERO
“BEST FILM” GOYA AWARDS 2016
Truman
CESC GAY